Wrażenia lekarzy ze Szwecji
Pod koniec 2016 roku przeprowadziliśmy ankietę wśród naszych byłych kursantów. Chcieliśmy dowiedzieć się więcej jak i odświeżyć nasze wiadomości o statystycznych procesach pośród byłych uczestników kursów w Medenie. Staraliśmy się dotrzeć do jak największej ilości osób, które w latach 2000-2016 przeszły kurs języka szwedzkiego w naszej firmie.
To już ponad piętnaście lat indywidualnych i grupowych historii; przeprowadzek; zmian kariery jak i diametralnych zmian dla wielu rodzin. Poniżej prezentujemy zebrane wyniki z podstawowych pytań tej ankiety.
Przede wszystkim wyjątkowo cieszy odpowiedź na pytanie "Czy nadal pracujesz w Szwecji?" - 96% na TAK! Jesteśmy naprawdę dumni, że rekrutacja i wybór właśnie tego kraju okazał się być trafiony i przemyślany dla tak wielu osób.
Kolejne pytanie dotyczyło zatrudnienia u pierwszego pracodawcy. Dla nas to bardzo istotna informacja - czy miejsce, które wybrali nasi kursanci jako początek swojej kariery zawodowej w Szwecji, pozostało ich miejscem pracy przez kolejne lata. Niemal połowa ankietowanych nadal pracuje właśnie w tym pierwszym miejscu - wydaje nam się to dużym sukcesem!
Skoro jednak druga połowa naszych ankietowanych zmieniła pracę - chcielibyśmy wiedzieć jak często się to zdarzało. Oczywiście trudno wnioskować tu o jakichkolwiek przesłankach czy konkretnych powodach - mogą być one i zawodowe i osobiste, jednak zadając to pytanie uważaliśmy, że możemy w ten sposób podejrzeć częstotliwość wewnętrznego procesu migracyjnego.
Zdecydowana większość osób, które zmieniły pracę zrobiły to tylko jeden raz, około 20% - dwa razy. Pozostałe osoby zmieniały pracę trzy i więcej razy. Wydaje nam się to dość naturalne, wiedząc że odpowiedzi dotyczą również osób, które są w Szwecji 15 lat!
Medena prowadzi intensywne kursy języka szwedzkiego i szwedzkiego medycznego, naturalnie oceniamy naszych kursantów w testach i egzaminach końcowych. Jednak bardzo byliśmy ciekawi samooceny umiejętności językowych kursantów. Naturalnie, jak każda samoocena jest ona subiektywna - ale też właśnie o subiektywizm nam chodziło. Staraliśmy się wybadać tę samoocenę w czasie, dla sprawdzenia trendu. Prezentujemy wynik w tabeli poniżej.
Cieszy nas, że zdecydowana większość kursantów samoocenę językową plasuje w górnej połowie skali i ma ona tendencję rosnącą - w sumie ponad 75% kursantów ocenia się bardzo dobrze (8/10 do 10/10). Ważne by doceniać własny wysiłek i talenty językowe!
Chcąc tę samoocenę zdystansować poprosiliśmy również ankietowanych o odpowiedź na pytanie: Jak oceniają Twój poziom językowy koledzy w pracy i przełożeni?. Cieszymy się, że odpowiedzi są w zgodzie z naszymi przypuszczeniami, tzn. często sami oceniamy się bardziej surowo, niż oceniają nas inni.
Sprawdz też pytania do lekarzy i odpowiedzi!